Wigilia w Świetlicy - 2016

To już tradycja. Co roku wychowankowie i pedagodzy Świetlicy OWR przygotowują przedstawienie, które przybliża im atmosferę i cud Świąt Bożego Narodzenia, oraz sprawia, że pojawiające się wraz z nim - ponadczasowe treści mogą na dłużej, bez świątecznej gorączki i krzątaniny dotrzeć do serc i umysłów młodych artystów.

W tym roku przygotowano przedstawienie muzyczno-słowne na temat oczekiwania na przyjście Zbawiciela. Przygotwania trwały od miesiąca. Wspólnie z wychowawcami - Justyną Szemik i Małgorzatą Młocek ułożono scenariusz przedstawienia, zawierający nie tylko ponadczasowe treści, ale też prawdy uniwersalne, oraz zbiór informacji o tradycjach Świąt Bożego Narodzenia.

Tego rodzaju spotkania to również okazja do spotkań z rodzicami oraz zaproszonymi gośćmi. W tym roku w świetlicowej Wigilii uczestniczyli: Tomasz Żak - Burmistrz Andrychowa, Grażyna Łoboda - Sekretarz Gminy Andrychów, Dorota Żywioł - Skarbnik Gminy Andrychów, Elżbieta Prus - Dyrektor OPS, Władysław Żydek - Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, Marta Kajzer - Dyrektor OWR, Bogusław Niewiadomski - Prezes ASTKIS Watra, Jolanta Kosek - terapeutka ASTKIS Watra.

Już pierwsze scena przedstawienia była bardzo wymowna - dzieci wraz z wychowawcami przygotowały tradycyjny, polski stół wigilijny z wszystkimi jego najważniejszymi elementami. Najlepsze zaczęło się później - każdy z wychowanków zaprezentował piosenkę lub wiersz o tematyce świątecznej.

Jest taki dzień, bardzo ciepły choć grudniowy, Dzień, zwykły dzień w którym gasną wszystkie spory, dzień, który każdy z nas zna już od kołyski...

Dzieci zadawały i jednocześnie odpowiadały na wiele ważnych pytań.

Dlaczego są Święta Bożego Narodzenia?
Dlaczego wypatruje się gwiazdy na niebie?
Dlaczego śpiewamy kolędy?

Czy wiecie, że niektóre nasze babcie i prababcie pościły przez 4 tygodnie, zbierały źdźbła siana za dobre uczynki, aby potem położyć je pod białym, wigilijnym obrusem?

Podajmy sobie ręce przekażmy miłość serc, niech wigilijny wieczór rozbłyśnie w świetle świec
Niech dom nasz będzie domem, niech każdy miejsce ma, niech wiara, miłość i pamięć na wieki w nim trwa!

Popłynęły też dźwięki kolęd i pastorałek! Hejże ino dyna dyna, narodził się Bóg - dziecina w Betlejem, w Betlejem

Dzieci otrzymały gorące brawa i podziękowania za trud, który włożyły w swój występ.

Jeden raz w roku w wigilię Bożego Narodenia pojawia się gwiazda, która daje nam nadzieję, że Bóg na nowo narodzi się w każdym z nas. Chciałybyśmy, aby w tym czasie wszyscy napełnili się radością, miłością spokojem i nadzieją, i żeby nie zabrakło Wam tego w życiu codziennym, aż do następnego Bożego Narodzenia - życzyły dzieciom i przybyłym wychowawczynie Świetlicy.

Dyrektor OWR - Marta Kajzer podziękowała dzieciom za wspaniały występ, życząc wszystkim gościom oraz wychowankom zdrowych spokojnych, radosnych, spędzonych w gronie rodzinnym Świąt Bożego Narodzenia.

Od nowego roku Ośrodek Wspierania Rodziny w Andrychowie zmienia się. Łączymy siły z Ośrodkiem Pomocy Społecznej. To ostatnie spotkanie pod szyldem Ośrodka Wspierania Rodziny. Od stycznia Świetlica będzie częścią działu Profilaktyki Środowiskowej Ośrodka Pomocy Społecznej, aby dalej funkcjonować dla mieszkańców Andrychowa - w tym samym miejscu, w tym samym składzie i z tą sama energią! - dodała dyrektor OWR - Marta Kajzer

Jak co roku jestem pod wielkim wrażeniem talentów aktorskich i wokalnych dzieci. Wszyscy tutaj nuciliśmy kolędy. Wigilia jest okresem, kiedy wszyscy wypowiadamy cudowne słowa, życzymy sobie wspaniałych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku. Życzę, aby te życzenia świąteczne nie kończyły się wraz z Nowym Rokiem, ale by trwały cały kolejny rok. Życzę miłości i radości, spokoju wewnętrznego i zewnętrznego, abyśmy realizowali wszelkie plany które przed sobą postawiliśmy - życzył przybyłym i dzieciom burmistrz Andrychowa - Tomasz Żak.

Kolejna część spotkania odbyła się w siedzibie ASTKIS Watra gdzie dzieci wraz z rodzicami, opiekunami i zaproszonymi gośćmi spotkały się na wspólnej wieczerzy wigilijnej. W trakcie wieczoru, ze specjalnie przygotowanych śpiewników śpiewano kolędy i pastorałki. Warto podkreslić, że wypieki na świąteczny stół przygotowali wychowankowie świetlicy wraz z wychowawczyniami! Wszystko było po prostu przepyszne! Sami zobaczcie jak było!

 

 

Ośrodek Wspierania Rodziny, 34-120 Andrychów, ul. Metalowców 10, Telefon/Fax: 33 8752429, E-mail: owr@andrychow.pl