Dni otwarte w Świetlicy: 12-14 grudnia 2013 r.

W czwartek oraz piątek (12 i 13 grudnia 2013 r.) pięć klas ze szkół podstawowych nr 2 i 4 (prawie stu uczniów) odwiedziło Ośrodek Wspierania Rodziny w Andrychowie, uczestnicząc w dniach otwartych Świetlicy. Oprócz grup zorganizowanych - w sobotę 14. grudnia rodzice wraz z dziećmi mogli indywidualnie wziąć udział w zajęciach warsztatowych i poprzez nie zapoznać się z ofertą świetlicy. Z tej możliwości skorzystało kilkanaście osób.

Podczas dni otwartych świetlicy dzieci uczestniczyły w warsztatach plastycznych i zajęciach kulinarnych - wykonując papierowe ozdoby choinkowe oraz pierniki – mogące być później wykorzystane do ozdoby domowej choinki. Piernikowy zawrót głowy szczególnie przypadł do gustu i smaku :) Wiele dzieci pierwszy raz miało okazję samodzielnie upiec i udekorować świąteczne pierniczki.

Dni otwarte świetlicy zorganizowano po to, aby dzieci mogły lepiej zrozumieć i zapoznać się ze specyfiką świetlicy i oferowanymi przez nią zajęciami. Otrzymały przegląd zajęć "w pigułce" - ponieważ trudno jest przestawić szeroką ofertę świetlicy w krótkim czasie. Teraz, przez dzieci - oferta może dotrzeć do rodziców. Spotkania odbyły się również w ramach dobrej współpracy jaką OWR posiada ze szkołami podstawowymi. Dzięki zaproponowanym warsztatom nauczyciele mogli uatrakcyjnić dzieciom zajęcia szkolne.

Na czy polega praca z dziećmi w Świetlicy? Przede wszystkim to zagospodarowanie czasu wolnego w formie zajęć plastycznych, kulinarnych, sportowych, filmowych, dekoracyjnych itp. Oprócz tego, jeśli rodzice wyrażają ochotę – każde dziecko może w Świetlicy odrabiać codzienne zadania domowe (dziecko otrzymuje pomoc w odrabianiu lekcji od wychowawców). Jeśli dzieci lub rodzina potrzebują pomocy specjalistycznej - indywidualnej pracy z dzieckiem lub porad psychologa - również taką opieką dzieci mogą być objęte w ramach działań Świetlicy.

Dzieci na zajęcia w Świetlicy mogą przychodzić po zakończeniu zajęć szkolnych lub w terminach ustalonych indywidualnie przez rodzica z wychowawcą. W świetlicy panuje niepisana reguła, by wychowankowie uczestniczyli w zajęciach kilka razy w tygodniu. Tylko wówczas możliwe jest pełne identyfikowanie się dziecka z działaniami świetlicy oraz lepsza integracja z rówieśnikami co skutkuje dobrą komunikacją i współpracą w grupie. Oprócz zajęć stacjonarnych - świetlica ma w ofercie pikniki, wyjazdy na basen, do kina, wycieczki turystyczne a w okresie ferii zimowych i letnich- zimowiska i półkolonie.

Co ważne - zajęcia w świetlicy oraz wycieczki i zajęcia dodatkowe są bezpłatne! Półkolonie i zimowiska są płatne przez rodziców w wysokości 50% kosztów.

W całorocznych działaniach Świetlicy mogą uczestniczyć wszystkie te dzieci w wieku od 7 do 16 lat, które zadeklarują chęć uczestnictwa. Rodzic zapisując dziecko - zapoznaje się ze szczegółową ofertą i formą pracy świetlicy. Obecnie do świetlicy uczęszcza ponad 20 wychowanków.

Więcej informacji o działaniach świetlicy dostępnych jest tutaj

Zapraszamy do obejrzenia galerii foto z Dni Otwartych!

 

Ośrodek Wspierania Rodziny, 34-120 Andrychów, ul. Metalowców 10, Telefon/Fax: 33 8752429, E-mail: owr@andrychow.pl